Porady

Co zrobić, gdy mamy zbyt niskie otwory drzwiowe?

drzwi-porta-line-wizualizacja

Częstym problemem spotykanym na budowach są nienormatywne  otwory drzwiowe. Typowa wysokość otworu pod drzwi mieści się w przedziale 207-210 cm. Co jednak zrobić w przypadku, gdy wysokość wynosi np. 201 cm? Taka sytuacja często ma miejsce podczas remontów w blokach z wielkiej płyty, takie błędy zdarzają się również w nowych mieszkaniach deweloperskich.

Usuwając tynk umiejscowiony pod nadprożem zyskamy z reguły 1-3 cm i często nie rozwiązuje  nam to problemu. Konstrukcji nadproża nie możemy podkuwać ponieważ stanowi ono istotny element konstrukcyjny i nie może być naruszone.

Możemy również samodzielnie podciąć drzwi i ościeżnice. Drzwi konstrukcyjnie przystosowane są do skrótu maksymalnie około 6 cm. Większość producentów dopuszcza taką możliwość ingerencji w konstrukcję swoich wyrobów bez utraty gwarancji. Podcinanie skrzydła drzwiowego najlepiej wykonać za pomocą zagłębiarki z szyną prowadzącą lub pilarki z ostrą tarczą do cięcia płyty. Do skrótu ościeżnic używamy piły ukosowej z posuwem .

Jeżeli nasze otwory drzwiowe nie są niższe niż 201 cm, to możemy zamówić drzwi  DRE wykonane w normie słowackiej (drzwi są krótsze o około 7 cm od wykonanych w normie polskiej). Pozwoli to Państwu uniknąć kłopotliwych przeróbek i jest opcją bez dopłaty.

Przy zakupie prosimy umieścić taką informację w uwagach.

Dodaj komentarz