Porady

Drzwi pasujące do wystroju wnętrza. Czym się kierować?

vetr-e-synchro-drzwi-dre

Odpowiedni dobór drzwi do wnętrz jest jedną z bardziej wymagających decyzji podczas prac wykończeniowych mieszkania lub domu. Warto mieć na uwadze, że jest to wieloletnia inwestycja mająca niemały wpływ na charakter wnętrza.

Drzwi wewnętrze powinny współgrać z architekturą i wykończeniem pomieszczenia dlatego też  zazwyczaj wybór drzwi jest jednym z ostatnich etapów remontowych.

KOLORYSTYKA

dre-sara-eco

DRE Sara Eco

Punktem odniesienia w trakcie doboru koloru drzwi jest przede wszystkim podłoga. Jest kilka sposobów na odpowiednie dopasowanie tych dwóch elementów. Pierwszym z nich jest wybór drzwi w tym samym lub bardzo zbliżonym kolorze co podłoga. Ważnym jest, aby zachować tę samą fakturę materiałów.  Taki efekt można osiągnąć za pomocą odpowiednio dobranej okleiny. Jeśli wybór padnie na drewnianą podłogę to zdecydowanie lepszą decyzją będzie okleina naturalna, która genialnie odda oryginalną strukturę drewna, wyraźne sęki i drobne słoje. Jednak z praktycznych powodów często wybierana jest okleina syntetyczna, ponieważ jest łatwiejsza w utrzymaniu i mniej podatna na zniszczenia.

Kolejnym pomysłem na wykończenie aranżowanej przestrzenni jest zasada kontrastu. W ciemnych, intensywnych wnętrzach, jasne drzwi będą ciekawym elementem wprowadzającym odrobinę blasku i rozświetlenia. W przypadku gdy w mieszkaniu brakuje punktu charakterystycznego, drzwi w ciemnych barwach nadadzą niepowtarzalnego i indywidualnego charakteru.

drzw-dre-lux
DRE LUX

Najbardziej uniwersalnym wyborem będą drzwi w kolorze białym. W większości przypadków, niezależnie od wystroju wnętrza, białe drzwi idealnie wkomponują się w koncepcję wystroju. Odważnym rozwiązaniem będzie wybór czarnych stalowych drzwi z przezroczystą szybą. O ile takie drzwi będą współgrać ze zdecydowaną większością rodzajów podłóg, o tyle jest to model o mocno określonym charakterze w stylu takim jak industrialny, loftowy czy boho.

dre-verso-drzwi
DRE Verso

FUNKCJONALNOŚĆ

W trakcie podejmowanych decyzji odnośnie kolorystyki i innych wizualnych elementów drzwi wewnętrznych, warto dokładnie przemyśleć każdy aspekt pod kątem funkcjonalności. Istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, które idealnie dopasują się nawet do najbardziej wymagających wnętrz.

W zależności od upodobań, mieszkanie można wyposażyć w drzwi pełne lub przeszklone. Te pierwsze gwarantują prywatność i wyciszenie na wyższym poziomie, drugie zaś pozwolą na lepsze doświetlenie i możliwości dekoracyjne.

W pomieszczeniach o nie największym metrażu alternatywą do drzwi tradycyjnych będą drzwi przesuwne lub łamane. Pozwolą w pełni wykorzystać małą ilość miejsca, nie ograniczając walorów estetycznych.  Natomiast w większych pomieszczeniach takie rozwiązanie pozwala na stworzenie otwartej przestrzeni z możliwością odizolowania jej gdy występuje taka potrzeba.

system-przesuwny-dre-spazio
System przesuwny DRE Spazio

Narzędziem do zminimalizowania wpływu drzwi na charakter wnętrza mogą być te z ukrytą futryną. To nowoczesne rozwiązanie umożliwia zaprojektowanie spójnej całości wraz z wykończeniem ścian na przykład poprzez dobór identycznych kolorów lub tapet do pokrycia tych dwóch elementów. Kolejnym urozmaiceniem są drzwi bezprzylgowe czyli takie, w których zawiasy są niewidoczne a lico drzwi jest na równi z ościeżnicą. W ten sposób łatwo osiągnąć minimalistyczne wykończenie wnętrza.

vetr-e-synchro-drzwi-dre
DRE Vetro Synchro E

Dodaj komentarz